Historie

O naší kapele a její dlouhé historii si můžete přečíst v Týdeníku STRAKONICKO na straně 11 (číslo 14/2011)

Legendární kapelník Josef Juzek starší

Josef Juzek, 1932 - Hudební škola Střítež, kde se učil hře na housle.
Na snímku Josef Juzek st. - prostřední řada, 1. zprava
Josef Juzek, 1937 - Francie, cirkus.
Na snímku Josef Juzek st. - 2. zleva
Josef Juzek a jeho kapela založená hned po 2.sv. válce. Foto z roku 1949
zleva - Jan Kaiser (altsax), Josef Juzek st. (altsax), Miroslav Lukeš st. (altsax)
Josef Juzek a jeho kapela. Foto z roku 1955
vlevo dole - Jan Šural (akordeon), Eduard Kočí (altsax), Jan Kaiser (altsax), Jaroslav Hanuš (tenorsax)
vlevo nahoře - Václav Vilím (kontrabas), Jan Brabec (kytara), Karel Hromádka (trubka), Karel Křiváček (trubka), Vojta Rys (pozoun), Stanislav Poláček (bicí)
Josef Juzek a jeho kapela. Foto z roku 1975
zleva - Jiří Juzek (akordeon), Karel Soukup (trubka), Jindřiška Buzínová (zpěv), Milan Havlíček (pozoun), Josef Juzek st. (altsax), Josef Juzek ml. (tenorsax), Jan Myšák (bicí), Václav Kubelka (baskytara), Dušan Vaňata (kytara), Jan Vaňata (klávesy)
Josef Juzek a jeho kapela. Foto pořízeno 24.11.1983
zleva - Jiří Juzek (baskytara), Miroslav Čapek (trubka),Josef Juzek st. (altsax), Milan Havlíček (trubka), Josef Juzek ml. (tenorsax), Jan Myšák (bicí), František Uhlík (klávesy), Václav Páník (kytara)

 

Jak začala nová éra...1996

Jádro současné kapely se začalo utvářet na podzim roku 1996. Původně to ovšem bylo bezejmenné hudební sdružení, ve kterém působili Milan Marek - bicí, Tomáš Kohout - harmonika, Pavel Holubička - trubka.
Sdružení hrálo na menších akcích jako oslavy narozenin, schůze různých zájmových spolků a pod. Teprve se začínal utvářet repertoár a úroveň hudby se s dnešní kapelou nedala vůbec srovnat.

 

 

Josef přišel...1997

V říjnu 1997 je přijednán Josef Juzek na tenorsaxofon. Sdružení začíná fungovat jako kapela pod kapelníkovým jménem. Zpočátku je kapelníkem Tomáš Kohout, ale ten brzy předá kapelnické otěže Josefovi Juzkovi, vzhledem k Josefovým zkušenostem a manažerským schopnostem. Kapela nyní hraje i svatby a menší zábavy, kde není nutná výkonná aparatura. Takto kapela funguje až do června 1998, kdy po dohodě s ostatními odchází Pavel Holubička.

 

 

Jarda Vačkář a Vladan Pokorný...1998

Je nutné sehnat jiného trumpetistu. Ten je nakonec objeven v Jaroslavu Vačkářovi. S tímto muzikantem je možné nazkoušet náročnější repertoár než s Pavlem Holubičkou, čímž se kvalita kapely dále zvyšuje.Tomáš Kohout přibírá další nástroj a tím jsou klávesy. Ke spolupráci s kapelou je přizván na podzim 1998 i kytarista Vladan Pokorný, díky jemuž se objeví na repertoáru kapely i country a rockové věci. Navíc Vladan Pokorný s některými muzikanty z kapely zakládá country-rockovou odnož v níž dostává prostor i vlastní tvorba. Činnost této odnože je ukončena po odchodu Vladana Pokorného z kapely, avšak některé písně z ní se dostávají i na repertoár kapely.

 

Jarda Pašava obsazuje bicí...1999

Po Vladanově odchodu bylo rozhodnuto o výměně na postu bubeníka, neboť Milan Marek nebyl původně bubeník, nýbrž kytarista a na bicí se učil pouze krátce před založením kapely. Nyní se tedy ke kytaře vrátil. Jako bubeník byl přijednán v červnu 1999 Jaroslav Pašava. Tomáš Kohout se v takto složené kapele věnuje pouze klávesům. Je vyměněno cca 50 % repertoáru, tak aby se přiblížil požadavkům na moderní zábavovou kapelu. Nakoupena byla trochu kvalitnější aparatura a některé hudební nástroje. Muzikanti se rozhodli i pro nový název Scéna, který má vyjadřovat skutečnost, že kapela se snaží hrát to nejlepší z celé hudební scény a svoji hudební produkci obohatit prvky show, typickou pro koncerty známých kapel. Takto zformovaná kapela mohla hrát i menší plesy, zábavy a podnikové akce. Sehranost celé kapely a hudební projev se celkově zlepšuje, bohužel až na jednu vyjímku. Tou je Jaroslav Vačkář, který i přes urputnou snahu, nestačí zvyšujícím se nárokům. Proto po dohodě k ostatními členy odchází po silvestru 1999.

 

Petr Hynek na Scéně...2000

Bylo rozhodnuto, že místo trumpetisty zůstane volné a do kapely se přijme spíše baskytarista, čímž se ulehčí klávesům, neboť basový part hrát Tomáš Kohout právě na klávesy , což nebylo z hlediska hry na klávesy zrovna praktické. Do roku 2000 vchází kapela již s novým členem - baskytaristou Petrem Hynkem. Po této novoroční výměně přichází další zkvalitnění repertoáru a další drobné investice do vybavení. V této sestavě je možné hrát jakýkoliv repertoár, jelikož je ho možné kvalitně a věrně podat. Kapela začíná hrát i velké akce, jako jsou například městské plesy a získává si stále širší spektrum příznivců. V roce 2001 se Petr Hynek rozhodne z pozice přijednaného muzikanta zařadit do kapely jako stálý člen. Navíc se Petr Hynek chystá realizovat svoji představu zábavové kapely. V praxi to znamenalo rozsáhlé investice do vybavení a nástrojů a celkového image kapely. Výsledkem bylo vybavení, které by mohla závidět mnohá profesionální kapela - dostatečně dimenzovaná aparatura pro téměř jakýkoliv sál s věrným podáním celého zvukového spektra, značkové nástrojové a zpěvové mikrofony, originální značkové hudební nástroje a k nim odpovídající aparáty popř. comba nebo např. vysílačky ke kytarám a bezdrátový mikrofon. Někteří z členů se začali dále hudebně vzdělávat, tak aby mohli využít maximum svého potenciálu.Tato strategie se jednoznačně vyplatila a kapela Scéna se tak mohla začít sekundovat těm nejlepším zábavovým kapelám, nejenom pro kvalitně zahranou muziku, ale i pro maximální snahu pobavit a dobře naladit své posluchače. Od ledna 2003 byl vždy na plesovou sezónu přijednán trumpetista. Je jím Jarda Hrubeš, který vynikal zejména ve svém vystudovaném oboru - improvizace. Tím se zase laťka kapely znatelně zvýšila vůči konkurenčním kapelám. Jardu Hrubeše vystřídal od plesové sezóny 2005/2006 Martin Král, skvělý trumpetista a zpěvák.

 

Jirka Chval, kytarista a zpěvák...2006

Od září roku 2006 se na postu kytaristy namísto odejivšího Milana Marka usadil bluesový mág Jirka Chval - kytarista a zpěvák. V plesové sezóně 2007 se objevil v kapele opět na několik akcí Jarda Hrubeš, ale i Martin Král. V sezóně 2008 hraje Martin Král a nový mladý trumpetista Lukáš Kadlec. Jirka Chval přináší do kapely další nové písničky do repertoáru a motivuje ostatní k přinášení vlastní tvůrčí invence, například při psaní textů na převzaté písničky nebo k úpravě některých písní tak, aby zněly neotřele a zaujaly posluchače. Lehce se mění i image kapely, kdy se místo tmavě červených košil zakoupily nové - modré a přidaly se i klobouky a jiné pokrývky hlavy. Některé z písniček dokonce získaly i vlastní choreografii, která ale akceptuje absenci jakéhokoliv pohybového vzdělání členů kapely. Změny proběhly i v nástrojovém vybavení. Bubeník Jarda Pašava zakoupil nové bicí značky Sonor a Pepík Juzek nový saxofon Stagg. Dále Tomáš Kohout získal elektrickou kytaru Fender Stratocaster s combem Roland, aby mohl hrát pasáže doprovodných kytar a sadu foukacích harmonik, které hrál dříve Milan Marek. Jirka Chval doplnil arsenál kytarových efektů o další skvosty.
     V sezóně 2009 jsme i o plesech byli pouze v pěti členech neboť jsme nenašli kvalitního trumpetistu. Ten se objevil až na podzim 2009 v osobě Pepy Řezníčka. Zatímco v létě 2009 jsme přidávali na repertoár několik rockovějších kousků, v zimě 2010 jsme s Pepou Řezníčkem nacvičili pár pěkných lidovek, jejichž notové party do kapely přinesl. Navíc bylo opět možné hrát tango či foxtrot, který navíc doplňovala jako speciální host, svým dívčím hlasem zpěvačka Dana.

 

Ondra Straka, nový mladý kytarista...2011

Po plesové sezóně 2011 se rozhodl skončit s hraním v kapele Jirka Chval. Vedly ho k tomu zdravotní důvody i pracovní vytíženost. Bylo třeba shánět adekvátní náhradu, což po tak skvělém kytaristovi nebyl zrovna lehký úkol. Po peripetiích jsme nakonec natrefili na výborného kytaristu Ondru Straku. Mělo to jediný háček. Ondra několikrát do roka vystupuje s další kapelou, kterou (bohužel pro nás) musí upřednostnit. Nakonec se situace vyřešila tak, že se Jirka Chval uvolil a vždy, když Ondra nebude moci, tak s kapelou nastoupí on. Tato zpráva potěšila jak nás, tak i Jirkovy fanoušky, kteří se obávali, že svého oblíbeného kytaristu už nikdy neuvidí předvádět svá skvostná kytarová sóla. Dlužno říci, že Ondra se zapracoval velice rychle. Přinesl do kapely nový svěží vítr v podobě dalších písniček do repertoáru. Jsme rádi, že se mu narozdíl od jiných kytaristů v jiných kapelách podařilo osvojit si i styly jako lidovka, country či jazz. Pro plesovou a zábavovou kapelu tzv. tanečňák je precizní zvládnutí těchto stylů nutností a mnozí kytaristé hrající předtím pouze rock, mají s jejich osvojením problémy. Naštěstí ne tak Ondra, který se ukázal jako komplexní a velmi talentovaný muzikant.

 

Pavel Reitmaier, baskytarista...2013

Letní sezónu 2013 nedokončil Petr Hynek, vedly ho k tomu poměrně závažné zdravotní komplikace. Takže už pouťovou zábavu v Bavorově musel odehrát narychlo přijednaný basák Jiří Šorna, kterého můžete znát z doprovodné kapely Nadi Urbánkové. Kvalitní náhrada v podobě dvou basáků Pavla Brázdy a Pavla Reitmaiera byla nabíledni od podzimu 2013. Opět bylo možné po předchozí mírné stagnaci dělat nové písničky do repertoáru. Na paškál jsme si vzali tentokrát rockovější složku repertoáru. To se zamlouvalo zejména Pavlu Reitmaierovi, který se s Pavlem Brázdou střídal na postu basáka. Pro Pavla Reitmaiera nebyl tanečňák novinkou. Již v předchozí sezóně měl možnost vyzkoušet si s konkurenční kapelou, jak chutná plesový chlebíček. Postupem času nakonec Pavel Reitmaier obsadil post basáka nastálo, což umožnilo další rozvoj kapely. Při realizaci nového repertoáru si jak Pavel, tak i kytarista Ondra vybrali několik kusů, kde si střihli sólový zpěv. To obohatilo celkový sound kapely.

 

Josef Juzek, kapelník...1997-18.7.2015 a nová dechová sekce...2015

Dlouholetý kapelník Scény se rozloučil s aktivní kariérou ve velkém stylu. Aby ne, vždyť ta jeho se začala psát již v 60. letech minulého století a trvala s krátkou přestávkou v 90. letech, kdy doba nepřála zábavovým kapelám, až do poloviny druhé dekády 21. století a to už je pořádný důvod k oslavě a bilancování. Kapela ovšem řešila, co dál. Kapelnické otěže převzal Jarda Pašava. Ani na chvilku neuvažoval o tom, že by posty dechové sekce zůstaly neobsazeny, zvláště když i současná hudební scéna nabízí velké množství písniček, kde se dechaři uplatní. Novým saxofonistou se stal Petr Mašek, odchovanec strakonické ZUŠ a zejména jejího orchestru L-Band. Kromě saxofonu zvládal i kytaru a navíc se poměrně rychle zorientoval i ve zvukařské profesi. Trumpeta byla obsazena talentem z vimperské ZUŠ Filipem Hrdličkou, toho času čerstvým studentem Pražské konzervatoře.


Kapelník: Jaroslav Pašava, Telefon: +420 775 372 781, E-mail: scena@email.cz

Zavřít