Členové kapely

Muzikanti ze Scény se představují

Jarda Pašava

Začal skutečně jako malý capart chodit do hudební přípravy, odkud později přešel na zobcovou flétnu a ještě později na klarinet. Učarovaly mu však nakonec bicí nástroje. Tak přešel z žesťů u Ladislava Roma na bicí tamtéž. Nakonec pokračoval ve výuce u Ivana Pelíška, bubeníka Abraxasu.

První zkušenosti s hraním v kapelách získával jako přijednaný bubeník k různým hudebním uskupením, působícím v okolí Strakonic. Stálé místo získal až v kapele Václava Loužného, která hrála jak sama, tak dělala doprovodnou kapelu různým známým umělcům při vystupování v Českých Budějovicích (Viktor Sodoma, Josef Zíma, ...).

V létě 1999 byl přijednán kapelníkem J.Juzkem do Scény a už v ní zůstal. Dlužno říci, že se významně podílel na celkové osvěžující změně repertoáru kapely, kdy dostaly přednost před zaběhlými kusy i o desítky let mladší songy, které zaznamenaly úspěch u publika.

  • Jarda Pašava
  • Bicí, zpěv
  • Nástroj: DW Collector's
Jarda Pašava

Ondra Straka

Do prvního kontaktu s hudbou přišel v roce 1996 v ZUŠ Horažďovice, kde navštěvoval lekce hudební nauky, hry na klávesy a byl členem pěveckého sboru Prácheňáček tamtéž. Hře na klávesy se věnoval přes 8 let. Jelikož mu klávesový nástroj po nějakém čase začal připadat příliš monotónní a nezáživný, začal hrát na elektrickou kytaru jako samouk. Své první místo kytaristy získal v rockové kapele Parovod – Classic Rock. První dva roky, kdy Ondra vystupoval s Parovodem, si osvojil nové kytarové techniky a nabyl praxi při živém hraní před publikem.

Z Ondry se stav skvělý kytarista, čehož si všimli i členové Scény. A tak začátkem léta 2011 přišel za Ondrou Jarda Pašava a Tomáš Kohout s nabídkou místa kytaristy ve Scéně náhradou za Jirku Chvala, který ze zdravotních důvodů musel kapelu opustit. Ondra s vidinou rozšíření si obzorů o další hudební žánry nabídku přijal a do roku 2016 hrál s oběma kapelami. Od roku 2017 hraje již výhradně se Scénou.

  • Ondra Straka
  • Kytara, zpěv
  • Nástroj: FENDER Stratocaster
Ondra Straka

Pavel Reitmaier

Tento všestranný muzikant začínal své první hudební krůčky v LŠU a dále na konzervatoři, kde vystudoval hru na klarinet. Se svým nástrojem vystupoval ve školní dechovce a dodnes působí ve Strakonické a Pošumavské dudácké muzice. Pavel není zaměřen pouze na folklór, ale učarovala mu též keltská muzika, které se věnoval jako kytarista v kapele Shivers a nyní lásku k této hudbě předává i svým žákům v ZUŠ Strakonice v kapele Ádh Mór. Na ZUŠ, kde vyučuje hru na klarinet a příčnou flétnu, vychoval za dobu svého působení řadu zdatných muzikantů hrajících dnes v mnoha kapelách.

Věnuje se i tvrdším stylům a asi nejznámější je jeho angažmá v punkrockové kapele Bajadéra Joy. V Bajadéře Pavel působil jako dudák a baskytarista.

Ve Scéně se Pavel zhostil nejen role baskytaristy, ale i role zpěváka a jeho nezaměnitelná barva hlasu zdobí nejednu píseň našeho repertoáru.

  • Pavel Reitmaier
  • Basová kytara, zpěv
  • Nástroj: Spector-ReBop 5DLX
Pavel Reitmaier

Tomáš Kohout

Začal se učit ve dvanácti letech na harmoniku u kapelníka Mareše. Později pokračoval v učení u Ivany Váchové. Tomáš se od poloviny 90. let minulého století věnuje i hře na klávesové nástroje.

Již během studia začal Tomáš navštěvovat různá pohostinství a bavit lidi svým uměním. Na těchto akcích se setkal s Milanem Markem a později i s prvním kapelníkem Scény, Josefem Juzkem, se kterými začal dávat dohromady kapelu Scéna. Ta se postupně rozrostla až na dnešních 6 členů.

Na klávesy hrál nejen s kapelou Scéna, ale i ve výpravném muzikálu Mág a dalších projektech.

  • Tomáš Kohout
  • Klávesy, zpěv
  • Nástroje: NORD Stage3, Elektro4D
Tomáš Kohout

Pepa Pilný

Na trumpetu se Pepa začal učit na ZUŠ Strakonice u pana učitele Františka Zetka. Již od malička se začal zúčastňovat soutěží ZUŠ ve hře na trubku. Ve třinácti letech zvítěžil v Soutěži Konzervatoře v Plzni a vystoupil tak na koncertě vítězů v muzeu v Plzni. Po absolvování mnoha soutěží ZUŠ se mu podařilo v devatenácti letech získat 3.místo v Ústředním kole národní soutěže ve hře na trubku ZUŠ ve Vysokém Mýtě. Už od mládí byl členem Dechového orchestru ZUŠ Strakonice a s tímto orchestrem navštívil například mezinárodní setkání zemí v Holandsku a reprezentoval zde tak Českou republiku. V patnácti letech začal hrát v tanečním orchestru LBand ZUŠ Strakonice pod vedením kapelníka Miroslava Lukeše. V tomto orchestru začal naplno objevovat svůj potenciál a dosáhnout s orchestrem na mnoho úspěchů. Krom natáčení CD v rozhlase v Českých Budějovicích a jiných úspěchů se mu s LBandem podařilo získat v Ústředním kole národní soutěže jazzových a ostatních orchestrů ZUŠ v Litvínově 1.místo a Zvláštní cenu poroty za mimořádný interpretační výkon orchestru. Tomuto orchestru je stále věrný a působí zde s chutí dodnes.

V osmnácti letech začal působit ve strakonické kapele Nektarka pod vedením Ladislava Roma. S touto dechovou kapelou natočil několik CD a vystoupil tak na mnoha kulturních akcích. I Nektarce je Pepa stále věrný a působí dodnes. Nejintenzivněji se Pepa věnoval své pop-rockové kapele Bags ze Strakonic. S touto kapelou vystupoval po celé České republice, účinkoval na mnoha velkých i malých hudebních festivalech a v hudebních klubech, natočil několik CD a videoklipů. S Bags odehrál například turné s kapelou UDG. S kapelou Bags se mu podařilo získat i mnoho ocenění, ale nejvíce si cení ceny Objev roku udělovaný v Plzni na hudebních cenách Žebřík. Kapela se již rozpadla a tento konec Pepa nesl velmi těžce, protože společně odehráli stovky koncertů. Ve svém životě si vyzkoušel také jazzovou a swingovou hudbu hlavně z období první republiky v uskupení Melody Band které založil Radek Žitný. Toto uskupení však dnes už nefunguje. Po studiích na Střední průmyslové škole ve Volyni se rozhodl studovat Pedagogickou fakultu v Plzni. Zde studoval hudební výchovu a dějepis. Po prvním ročníku vysoké školy se přihlásil také na Konzervatoř v Plzni, kde studoval hru na trubku u profesora Josefa Plasse. Vysokou školu a konzervatoř se mu podařilo dostudovat najednou formou prezenčního studia.

Na vysoké škole působil i v trochu netradiční hudební sféře a to konkrétně ve zpěvu. Byl členem Plzeňského akademického sboru a také Komorního sboru českých muzikantů. Jednou se také zúčastnil soutěže ve zpěvu vysokých škol a nebyl zde poslední (což pokládal za velký úspěch, protože se zpěvu nikdy nevěnoval). Dnes Pepa vyučuje na ZŠ F.L.Č. Jezení ve Strakonicích hudební výchovu a dějepis. Svou hlavní pracovní náplň ale provozuje jako pedagog na ZUŠ Strakonice. Zde učí trubky, hudební nauky a je dirigentem Dechového orchestru ZUŠ Strakonice. V orchestru se snaží vést mladé muzikanty k hudbě a pro svůj orchestr skládá i vlastní skladby. S tímto orchestrem získal 2x stříbrnou taktovku v soutěžní přehlídce O zlatou taktovku Ladislava Roma ve Strakonicích. Paradoxně v tomto orchestru začal svou hudební dráhu jako malý kluk a teď je jejím dirigentem. S kapelou Scéna se začal objevovat dříve jako záskok, ale teprve od roku 2021 je jejím stálým členem.

  • Pepa Pilný
  • Trumpeta, perkuse
  • Nástroj: Bach - Stradivarius 43
Pepa Pilný

Libor Čech

Prvním nástrojem, kterému se věnoval byla zobcová flétna a měl tu čest začít u pana Ladislava Roma. Bohužel, kvůli jeho zhoršujícímu se zdravotnímu stavu, byl nucen přejít do Vodňanské ZUŠ k paní Evě Matouškové. Zhruba v devíti letech už začal hrát na baskřídlovku, a to nejprve v Bavorově u pana Ladislava Košnáře. Jeho další kroky vedly na Strakonickou ZUŠ, kde byl jeho učitelem Roman Kopřiva. Na místní základní hudební škole začal hrát ve školním orchestru LBand, vedeným panem Miroslavem Lukešem. Ze začátku zde hrál na baskřídlovku, ale ihned se začal u svého souseda, pana Jiřího Pichlíka, učit na pozoun. S Jiřím Pichlíkem a se svým otcem dali dohromady pozounové trio, s kterým stále často vystupuje.

V rámci svého středoškolského studia v USA vystupoval se školním Marching Bandem a swing bandem. Po návratu do vlasti znovu zakotvil v LBandu a dále začal docházet do dechové kapely Nektarka, kde hraje na baskřídlovku.

Se Scénou se setkal v roce 2018 při nahrávání písničky Nejkratší cesta. Poté se několikrát objevil jako host kapely na živých vystoupeních. V roce 2021 kývl na nabídku kapelníka Jardy Pašavy a stal se trombonistou ve Scéně.

  • Libor Čech
  • Trombon, perkuse
  • Nástroj: Weril, snižcový, pístový
Libor Čech
Kapela Scéna